Teknik Resim Dersi Megep Modülleri (Güncel)

Teknik Resim Dersi Megep Modülleri TEKNİK RESİMTSE standartları, teknik resim kuralları, norm, yazı ve rakam, temel geometrik çizimler, iz düşüm, görünüş çıkarma, ölçülendirme, kesit ve perspektif görünüşler, açınımlar ve ara kesitleri çizme ile ilgili bilgilerin verildiğiderstir.

Tahıl Taneleri Ve Kuru Bakliyatları Satışa Hazırlama Modülleri(Güncel)

Tahıl Taneleri Ve Kuru Bakliyatları Satışa Hazırlama Modülleri TAHIL TANELERİ VE KURU BAKLİYATLARI SATIŞA HAZIRLAMAHijyenik ve mevzuata uygun olarak kuru bakliyatlar ve tahıl tanelerinin satışa hazırlanması için kalibrasyon, ayıklama, ambalajlama ve paketleme ile ilgili konuların verildiğiderstir.

Süt Ürünleri Üretim Teknolojisi-2 megep Modülleri(Güncel)

Süt Ürünleri Üretim Teknolojisi-2 Megep Modülleri SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 2, Meyveli yoğurt, süzme yoğurt, probiyotik yoğurt, kefir, koyulaştırılmış süt ve süt tozu üretimi ile ilgili konuların verildiğiderstir.

Süt Ürünleri Üretim Teknolojisi-1 Megep Modülleri(Güncel)

Süt Ürünleri Üretim Teknolojisi-1 Megep Modülleri SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 1Sütü işletmeye alıp ön işlemleri yaparak pastörize ve sterilize içme sütü, yoğurt, ayran, tereyağı ve dondurma üretimleri ile ilgili konuların verildiğiderstir.

Sebze Ve Meyve Üretim Teknolojisi 2 Dersi Modülleri(Güncel)

Sebze Ve Meyve Üretim Teknolojisi-2 Dersi Modülleri SEBZE VE MEYVE ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 2Sebze ve meyvelerden çeşitli konserveler, hazır yemek konservesi, dondurulmuş ürünler, kurutulmuş ürünler, reçel, marmelat çeşitleri ve turşu çeşitleri ile ilgili konuların verildiğiderstir.

Sebze Ve Meyve Üretim Teknolojisi 1 Dersi Modülleri(Güncel)

 Sebze Ve Meyve Üretim Teknolojisi 1 Dersi Modülleri  SEBZE VE MEYVE ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 1Sebze ve meyveleri işletmeye alma, satışa hazırlama; konserve, salça, dondurulmuş sebze meyve, kurutma, reçel, marmelat, turşu ön işlemleri ve turşu üretim standartları ile ilgili konuların verildiğiderstir.